Śrī Īśopaniṣad
Śrī Śrīmad A. C. Bhaktivedanta Svāmī Prabhupāda
Prastarý axiomatický a autoritativní védský text, který jasně ustanovuje, že svrchovaná Absolutní Pravda, není neosobní podstaty, nýbrž je věčnou a dokonalou Osobou. Sanskrtská slova Šrí Íšópanišad v překladu znamenají "poznání, které člověka přivede blíž k Nejvyšší Osobě, Kršnovi“. A jako taková Šrí Íšópanišad přímo oponuje učení moderní vědy, které říká, že v zárodku existence nestojí osoba, ale pouze nějaký soubor abstraktních zákonů řídících kolizi subatomických částic v obrovském prázdnu času a prostoru.
O autorovi
Šrí Šrímad A.Č. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda je představitelem původní duchovní posloupnosti mistrů sahající až k samotnému Kršnovi. Narodil se v roce 1896 v Kalkatě v Bengálsku z tohoto světa odešel v roce 1978 ve Vrindávanu, v Severní Indii. Je celosvětově uznávanou autoritou na védská písma a také praxi bhakti jógy. Na přání svého duchovního mistra zasvětil svůj život rozšiřování tohoto poznání k anglicky mluvícím lidem a postupně k lidem celého světa. Od svého dětství byl velkým a čistým oddaným Kršny. Na sklonku života, kdy mu bylo téměř 70 let, se mu v roce 1965 konečně podařilo odjez z Indie do západních zemí, aby mohl úspěšně vykonat svoji misi - představit vědomí Kršna a sanátana dharmu lidem západních zemí. V New Yorku v roce 1966 založil Mezinárodní společnost pro vědomí Kršny a v dalších letech jej za pomoci svých žáků rozšířil do dalších koutů světa.
Zajímavostí je, že Šríla Prabhupáda psal většinu svých knih v dobu, kdy všichni ostatní spí - mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Přes den byl vytížen vedením svých žáků a organizací rostoucí duchovní společnosti. Intenzivně cestoval po celé planetě. Spánkem trávil velmi málo času (méně než 3 hodiny denně). Při psaní knih byl pohroužen v hluboké meditaci. Jeho knihy jsou přitom zároveň jak velmi učené, pragmatické, logické a praktické, tak duchovní a mystické. Každého čtenáře osloví čistota, hloubka, jednoduchost a přímost této literatury.